LEGO SRBIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
LEGO SRBIJA

NEAKTIVAN/INACTIVE: Lego Srbija je srpski sajt gde Lego kolekcionari mogu da diskutuju, predstavljaju i razmenjuju svoja iskustva o Lego kockama, i trguju njima. Na sajtu se takođe može diskutovati o raznim stvarima koje su bitne članovima
 
HomeSearchLatest imagesRegisterLog inOvde je prikazana detaljna statistika o forumimu

 

 Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?

Go down 
5 posters
AuthorMessage
MasterHaosis
Vlasnik Sajta
Vlasnik Sajta
MasterHaosis


Posts : 1206
Join date : 2010-02-17
Age : 35

Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 5:03 am

Pošto sam primetio da je cena paprena, a fanovi imaju prokletstvo da bez obzira na cenu, moraju da kupe, ipak želim da čujem vaše mišljenje da li je po vama Lego precenjen, da li je skuplji nego što treba da bude? Ako jeste, koliko vi smatrate da bi trebalo da snizi cene, ili da poveća šta već.
Evo moje izlaganje.
Lego predstavlja kvalitet. Jeste kvalitet ali su sebe malo precenili sa cenom, otišli su mnogo u elitu, nije ni čudo što nemaju impulse, nego uglavnom sigurice, pa ko ima para taj će da kupuje, ko nema, jebi ga. Nema više za širu narodnu masu.
Evo baš sam danas obilazio prodavnice igračaka, idem sutra na rođendan kod klinje od moje drugarice, pa sam gledaš šta da mu kupim. Krenuo sam sa ciljem da mu kupim neki lego a završio sam sa piratskim kompletom (kosturska maska, nož, mač i drangulije). Osim kolekcionarskih mini figura, najjeftiniji je onaj sicy set oko 800 dinara, sedamsto i nešto.
Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? 3177-1
Zamisli za ovo da daš tolke pare. naravno mi Lego fanatici ćemo da kupujemo i da opravdavamo cenu kvalitetom, ali oni koji nisu fanovi, a to je dobra većina, ima da se smeje kada vidi ovo i cenu. I sada da odem ja sa tim setom i da dam detetu za rođendan svi da mi se smeju neznajući da to košta oko 800 kinte. I sad ajde objašnjavaj ti njima da je to vrhunski kvalitet. Pa me je interesovalo po ceni tog seta šta sve mogu da kupim, pa sam razgledao pola sata, i pravo da vam kažem, većinu stvari odatle za taj novac može da se uzme kao poklon za dete, iako ja lično preferiram Lego. Poenta je da Lego jeste kvalitetan, ali je mnogo precenjen sa cenom, a ljudi uglavnom kupuju njegove kopije, to sam se danas uverio, jer u nekoliko prodavnica nema originalni Lego, samo njegove jeftinije kopije. A da je Lego malo (više) jeftiniji, on nebi imao kopije jer bi ih sahranio u startu. A da vidite prodavci i prodavačice kako su vešti ,,to je kopija Lega, ali može da se sklapa uz Lego normalno, još je jeftinije", i tako namame ljude, ,,nezrele" roditelje i ukradu dosta mušterije. S tim što je Lego korporacija pa ih boli dupe. Mega Blocks, to sam zapamtio i još neke kineske gluposti.

Ili vi ipak mislite da to kod nas uglavnom besparica utiče (što ima logike), i da su uvoznici i prodavnice većinski krivci za visoke cene?
Back to top Go down
https://legosrbija.forumotion.com
Hexx

Hexx


Posts : 650
Join date : 2011-09-25

Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 5:51 am

Krivi su uvoznici i prodavci - prosto.

Ja razumem da im je cena za otkup u startu možda viša nego za Ameriku ili zapadnu Evropu, ali da neke stvari budu 100-150% skuplje je već bezobrazluk.

Ako ne računam minifigurice i onu nenormalno dobru ponudu za Portal of Atlantis, ima 2 godine otkako nisam kupio set u Srbiji, kad budu povoljniji, prvi ću da kupujem, ali čak i kad budem imao više para neću davati ovim našima lopovima...


A što se generalne cene tiče, postoji tu par stvari.
Prvo, lego je postao brend i sam po sebi ima pravo da nameće cene, to ti je kao što Nike nije nužno bolji od trenerke/patika koje ćeš kupiti kod kineza, ali je ime.
Drugo, tržište je sada takvo da ljudi koji imaju para, dakle matorci daju gomilu love na igrice, akcione figure, transformerse, pa i lego, veća je potražnja i veći novac se vrti.

Tako da, moj odgovor bi bio da lego verovatno može da opravda te cene, samo eto da ima iste cene svuda kao što su u Americi Smile
Back to top Go down
Profa21
Tvorac 2000-tog, 3000-tog i 8000-tog posta
Tvorac 2000-tog, 3000-tog i 8000-tog posta
Profa21


Posts : 1027
Join date : 2011-10-22
Age : 39
Location : Novi Beograd

Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 9:16 am

Hexx, potpuno se slažem sa tobom Smile

Da su cene u Evropi ko u Americi, niko se ne bi bunio!
Back to top Go down
Guest
Guest




Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 12:43 pm

ameri imaju diktirane cene, jbg iako uvoze, oni imaju niske cene, a u evropi su slobodniji po tom pitanju pa roknu cenu u startu, pa dok dodje kod nas jer nema legalni kanal ili to sto ima je pokvareno maximalno...

danas se sve vise kupuje na akciji, i to rade svi u svetu, malo je onih koji kupuju redovne cene, uvek cekaju popust i pogodnosti, ali kod nas cak i takav popust usisa distributer (jer sve popuste odobrava proizvodjac, radnja biva placena da primeni popust, ili cak dogovorno malo ucestvuje u odricanju od zarade) te kod nas, sem pomenute akcije za povratak u skolu, niko ne daje popust na lego... sporadicno je prosle godine toystory voz bio na akciji, pa i pre par godina brickbeard bounty, ali to je tako retko da prakticno ne postoji...

lego je kompanija, i dokle god ih traze, oni mogu da priuste. inovacije nisu jeftinije, a bar lego stalno izbacuje nove setove i cak nove delove, kupuje licence (iako im niko ne trazi, ali jbg) i sve to rezultira u ceni kakva jeste... i onda dodje kinez i kopira set... pa nista ga ne kosta jer ga je neko drugi vec osmislio i testirao i u startu mu umanjio za te troskove.. to je kao piratski film i originalni disk u radnji ili igrica... kad se skuca komp tokom igre, kazemo jbm ti pirata, a kad se slomi kineski lego, sta kazemo... ista je prica, mnogo je skupa intelektualna svojima
Back to top Go down
Jony Prah
Tvorac 5000-tog i 7000-tog posta
Tvorac 5000-tog i 7000-tog posta
Jony Prah


Posts : 381
Join date : 2012-03-05
Age : 25
Location : Zagreb

Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 2:12 pm

Istina je što kažete. Još jedan od razloga visokih cijena je i visok PDV i to što u Americi su gotovo stalno akcije na Lego (samo čitam na Eurobricksu: "Just buy new LOTR set. -70%!").

Ironično je da je većina ljudi na EURObricksu iz Amerike.
Back to top Go down
http://www.mocpages.com/home.php/82182
MasterHaosis
Vlasnik Sajta
Vlasnik Sajta
MasterHaosis


Posts : 1206
Join date : 2010-02-17
Age : 35

Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 3:51 pm

Bogdanst wrote:
lego je kompanija, i dokle god ih traze, oni mogu da priuste. inovacije nisu jeftinije, a bar lego stalno izbacuje nove setove i cak nove delove, kupuje licence (iako im niko ne trazi, ali jbg) i sve to rezultira u ceni kakva jeste...
A to je posebno cene licenciranih Lega. One su još veće.
Ali to što im niko ne traži a oni ipak kupuju licence je njihov problem i dokaz da su izgubili originalnost, a veća cena je u startu veća samo zbog kupljene licence. Tri greške u startu: 1. niko ti ne traži a ti kupuješ licencu 2. zato što kupuješ licence znači da si izgubio svoju originalnost 3. zbog svega toga setovi su automatski skuplji.

Bogdanst wrote:
i onda dodje kinez i kopira set... pa nista ga ne kosta jer ga je neko drugi vec osmislio i testirao i u startu mu umanjio za te troskove.. to je kao piratski film i originalni disk u radnji ili igrica... kad se skuca komp tokom igre, kazemo jbm ti pirata, a kad se slomi kineski lego, sta kazemo... ista je prica, mnogo je skupa intelektualna svojima
Ovo je već nešto drugo. Nije lako kopirati identično figure. To se zove reverse engineering ako su kao bazu koristili postojaće figure da ih razlože, prostudiraju i prekopiraju do najsitnijeg detalja. Za to isto treba mnogo novca, da je to lako svako bi svakoga kopirao. Mislim imaš danas kineske kopije svega ali ja mislim na one identične po izgledu.
Tako da piratski film je nešto drugo ili igrica, piratski film je snimljen u bioskopu ili urađen DVD rip, urađena mu kompresija da može da bude u avi formatu obično, tako da zavisno od snimka bukvalno možeš da gledaš skoro identičan film oseim ako baš nisi neki bogataš ili budža da imaš svoj kućni bioskop 10.1 sistem, posbnu akustičnu sobu pa da želiš visoki HD perfektan video i zvuk. Osim toga razlike su zanemarene.
Kod igrice je fora što se one uglavnom krekuju i to dosta zavisi od igrice i njene prirode, da li je namenjena da se samo igra preko neta, kao WOW ili je strategija kao Red Alert2, generals... Ja te strategije imam krekovane i nikad se nisam požalio na njih. Naravno, to zavisi i od tog hakera koji radi, da li zna šta radi. pa da, slično i sa Legom, ako ovaj koji kopira zna šta radi.
A intelektualno pravo je širok pojam, mnogi misle da tužakanjem mogu da prikriju svoje neuspehe ili da sve što oni rade je u njihovom vlasništvu. Po toj proceni bi Koka kola mogla da tuži bilo koga koji pravi te ,,kopije" sve što je na sličnoj bazi urađeno. Prvo koji ne napravio hleb bi mogao da tuži drugog, jer ga je on izmislio, prvi koji je napravio automobil (mercedes) bi mogao da zabrani prodaju svih automobila u svetu osim njihovih, Ford bi mogao onda da stavi zabranu svih motora za automobile itd itd.... Ali ne može. Postoji nešto što se zove konkurentnost. Kao i nelojalna konkurentnost normalno. Možeš ti da proizvodiš nešto slično ili približno kao drugi ako si sam našao način da ga napraviš. To znači da dokazni materijal o nastanku te stvari, od ideje do realizacije mora da ima sve do najsitnijeg detalja kako bi dokazao da si ga ti sam napravio a ne da si koristio obrnuti inženjering ili tehniku kopiranja.
Zato je Lego i izgubio onaj spor. Nisu bre oni vlasnici svih kocki slične veličine, upravo zbog tog razloga moraju da imaju konkureciju, ali ne kao ta firma koju sam juče video da iskopira ceo set, ono je i vizuelno i sve čista kopija. A mega blosk ili ko još to pravi kako sam primetio ima svoje elemente, svoje face itd. Njih Lego nije mogao da zaustavi očigledno.
I to ja mislim da te kopije od Lega nisu ovi tek tako iskopirali, nego Lego ima krticu u svojim kineskim fabrikama. Ako im je kad hoće u Kini da proizvedu. Pa čekajte, oćeš da opičiš cene, a da jeftinije proizvodiš? Pa po kojoj to logici? pa sve se plaća, eto sad i problemi sa plagijatima. A zamislite u Kini samo koje je najveće tržište šta že ovaj kopirant da im uradi, a tamo niko ne može da ga zaustavi.
Back to top Go down
https://legosrbija.forumotion.com
LegoLover
Tvorac 6000-tog posta
Tvorac 6000-tog posta
LegoLover


Posts : 749
Join date : 2012-02-08
Age : 22
Location : Niš

Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitimeSun Oct 21, 2012 5:51 pm

Koliko ste se raspisali!!! affraid
Ja mislim, kao što kaže Jony,da je Amerikancima sve jeftino, a i kriza je manja.
Tako se za nas nagomilaju carina i neki(malo veći) prihod za prodavca, pa još i kriza=SKUPO!
Back to top Go down
Sponsored content





Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Empty
PostSubject: Re: Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?   Da li je Lego skuplji nego što treba da bude? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Da li je Lego skuplji nego što treba da bude?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» treba mi darth vader cikica
» Narode, treba mi vasa pomoc...
» Lego reklame
» LEGO promocija
» LEGO duh

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
LEGO SRBIJA :: LEGO :: Lego opšta diskusija-
Jump to: